Slide

Już samo położenie Ziemi Kłodzkiej – z trzech stron otoczona jest Czechami – nadaje jej wyjątkowego charakteru. Niegdysiejszy tygiel Czechów, Niemców i Polaków tworzył kulturę bogatą i wyjątkową, której artefakty do dzisiaj możemy podziwiać. Mnogość zabytków i dzieł ruchomych stanowią dumę współczesnego mieszkańca dawnego Hrabstwa Kłodzkiego i cel odwiedzin turystów z całego kraju, Europy i świata. Przyroda Ziemi Kłodzkiej, z niezwykle malowniczymi górami i dolinami, to jednak największa wartość tego zakątka polskich Sudetów. Jej różnorodność i piękno zniewalają, trudno jest nie zakochać się w jej pejzażach i detalach.

cykliczne atrakcje

Międzynarodowy Festiwal Tańca im. O. Sawickiej

Największa tego typu, tygodniowa impreza w Polsce, która prezentuje europejskie i światowe teatry i ludzi tańca, od baletu po modern, która połączona jest z warsztatami tanecznymi w ok. 30-40 technikach tańca.

Jedna z najchętniej odwiedzanych imprez biegowych w Polsce z koronnym dystansem 240 km!

Najstarsza i najważniejsza obecnie imprezy kultury ludzi gór w Polsce i zapewne w Europie, podczas której od 2018 r. wręczane są tzw. Oscary światowego himalaizmu, czyli „Złote Czekany”.

stałe atrakcje

lądecki zdrój, park

Wspaniałe, najczęściej XIX-wieczne budowle sanatoryjne zatopione w założeniach parkowych, spośród których wyróżnić należy Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, Park Tysiąclecia i Aleję Modrzewiową – doskonałe miejsce na przechadzek i piknikowanie, utrzymane w stylistyce ogrodów francuskich.

Źródła wód termalnych i pitnych ujęte w zabytkowych obiektach z towarzyszącą im infrastrukturą sanatoryjną wspaniałej, dawnej architektury.

Architektoniczna wizytówka Lądka-Zdroju i zarazem kompleks sanatoryjny z olśniewającą pijalnią wód, basenem termalnym, gabinetami zabiegowymi i częścią hotelową.

lądecka starówka

Niewielkie, ale jedno z najpiękniejszych starych miast na Dolnym Śląsku, niezwykła kondensacja fenomenów architektury i sztuki na skromnej powierzchni grodu pamiętającego średniowiecze.

szlaki spacerowe, leśne ścieżki

Dziesiątki kilometrów turystycznych szlaków pieszych, tras kuracyjnych i leśnych ścieżek, które zapraszają do odwiedzenia najciekawszych przyrodniczo i turystycznie miejsc Gminy Lądek-Zdrój.

Góra Borówkowa

Cel spacerów wielu turystów, kuracjuszy i lokalesów, czyli polsko-czeski grzbiet górski w masywie Gór Złotych z 25-metrową wieżą widokową, z której roztaczają się przepiękne panoramy na Sudety Wschodnie i Przedgórze Sudeckie.

Niewielka, malownicza jaskinia w pobliżu Lądka-Zdroju, której zwiedzanie nosi cechy prawdziwej jaskiniowej eksploracji – wspaniała zabawa w towarzystwie gościnnych przewodników.

Pierwsza w Dolinie Białej Lądeckiej winiarnia, prowadzona przez Zbigniewa Piotrowicza, byłego himalaistę, założyciela Przeglądu Filmów Górskich (dzisiaj Festiwal Górski), pszczelarza i miejscowego Sabałę, który zna się na winach polskich i zagranicznych.

Wzgórze Trzech Krzyży

Zawieszone nad miejską częścią Lądka-Zdroju wzgórze z trzema krzyżami, których historię opisują niezliczone legendy, od średniowiecznych bajań po energetyczne new age.

Stacja narciarska o rodzinnym charakterze, na stoku której debiutant nauczy się pierwszych figur narciarskich, a stary rep poszusuje radośnie do pysznego wyszynku napojów i potraw podawanych u stóp góry.

Stylowa kawiarnia, będąca jednocześnie aktywnym, niezależnym centrum kultury, w którym odbywają koncerty, spotkania autorskie, wystawy artystyczne.

Palarnia Kawy Złote Góry

Pierwsza palarnia kawy w tej części Ziemi Kłodzkiej, której produkty cieszą podniebienia smakoszy pobudzającego napoju, umiejscowiona jest w Kawiarni Artystycznej „Dom Klahra”, słowem, drink here or take away!

Najmniejszy teatr świata, którego założycielem, reżyserem i głównym aktorem jest Paweł Pawlik, jeden z najbardziej znaczących twórców teatru lalkowego w Polsce.

Kultowy drink-bar w przyziemiu pensjonatu „Kalina”: bogata lista napojów, wysmakowane wnętrze, koncerty i recitale oraz gościnność gospodarza – Zbyszka Pabiana, to jego najważniejsze atuty.

Kawiarnia Albrechtshalle

Miejsce finałowych celebracji zdrojowych spacerów, czyli pyszne ciasta, desery, kawa i herbata w otoczeniu amfiteatralnego Parku im. Jana Pawła II z kulminacyjną bryłą Zdroju „Wojciech” i zamknięciem lądeckiej krytej pływalni.

Czomolungma Ziemi Kłodzkiej, z której przy dobrej widoczności zobaczymy w oddali pasmo Karkonoszy, tafle jezior Otmuchowskiego i Nyskiego i światła Wrocławia, w pobliży natomiast wszystko, czego nie osłonią niższe góry kłodzczyzny.

Najpiękniejsza jaskinia w Polsce, przyrodniczy Luwr u stóp Śnieżnika, którego szata naciekowa nie pozostawi obojętnym nikogo, czyli absolutny top turystycznych eksploracji w tej części Sudetów.

Kryty 25-metrowy basen w kompleksie hotelarsko-sportowym Strońskiego Parku Aktywności z wyremontowaną niedawno halą sportową i odrestaurowanym hotelem „Stronie”.

Prawie 5-hektarowy akwen wodny oddany w całości pod funkcje rekreacyjne: rowery wodne, kajaki, wydzielony basen, boiska sportowe, a do tego pokoje gościnne i wygodny kamping – wszystko to w otoczeniu grzbietów Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich.

Drewniana wieża widokowa na szczycie Czarnej Góry, na którą można dotrzeć wędrując pieszo lub docierając w jej pobliże najdłuższym wyciągiem kompleksu narciarskiego „Czarna Góra”.

Obiekt sakralny w Kudowie-Zdroju powstał w latach 1776-1784, w jego wnętrzu i podziemiu znajdują szczątki ok. 20 – 30 tys. ofiar wojen i epidemii szerzących się na Ziemi Kłodzkiej w XVII i XVIII w.

Niezwykła ciekawostka geologiczna i poprzemysłowa, stanowiąca pozostałość po radzieckiej kopalni uranu z przełomu lat 40. i 50. XX w., z którego staliniowcy prawdopodobnie budowali pierwsze bomby atomowe

Wyjątkowa atrakcja dla amatorów saneczkarstwa niezależnie od pory roku – od malucha po tatucha zjazd „Czarną Żmiją” przyprawi zjeżdżającego o spory zastrzyk tej „dobrej adrenaliny” bez najmniejszej groźby utraty zdrowia lub obecności na tym świecie.

Stacja narciarska „Czarna Góra”. Dolnośląska mekka narciarstwa zjazdowego i biegowego zimą oraz kolarstwa MTB i down hill latem. Odległość – 11 km.

Atrakcja skierowana do rodzin z dodatkowym atutem, czyli położonym w bezpośrednim sąsiedztwie łowiskiem pstrągów „Nad Stawami”

Kłodzko - stolica regionu

Stolica regionu i historycznego hrabstwa kłodzkiego z zespołami zabytkowych kompleksów, od średniowiecznych reliktów Kościoła Rzymskiego po XIX-wieczne gmachy wytwornych kamienic.

Górująca nad Kłodzkiem budowla militarna, ze szczytu której można podziwiać panoramę na Ziemię Kłodzką, natomiast w jej podziemnych korytarzach posmakować dziejów nowoczesnej Europy z nutką horroru.

inne uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej

Ziemię Kłodzką określić można największym zagłębiem wodolecznictwa w Polsce, ponieważ obok Lądka-Zdroju leżą na niej Długopole-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój, a wszystkie te miejscowości godne są odwiedzin i wykorzystania ich walorów uzdrowiskowych, historycznych i kulturowych.

Zespół atrakcji turystycznych, które najbardziej uwielbiają dzieci: zwiedzanie kopalni złota, sztolni ochrowej, regionalnej izby pamięci i średniowiecznej osady górniczej, czyli zabawa i edukacja w jednym!

Jedyna, rozległa formacja piaskowców w Sudetach, stanowiąca Park Narodowy Gór Stołowych – niezwykłe formy skalne, z których najsłynniejsze znajdziemy w labiryntach Błędnych Skał, Szczelińca Wielkiego oraz po drugiej stronie granicy z Czechami, w adrspaskim Skalnym Meście i Broumovskich Skalnych Stenach.

Malowniczy rezerwat przyrody z 22-metrowym wodospadem „Wilczki”, który pod względem wysokości pozostaje drugim w Sudetach.

Nie trzeba tłuc się po drogach setkami kilometrów w Alpy, żeby poczuć smak Tyrolu, bo jego miniaturą jest Międzygórze, niewielka miejscowość, której charakter jako pierwsza zaaranżowała słynna tutaj królewna niderlandzka Marianna Orańska.

Skansen z kolekcją drewnianych rzeźb, przedstawiających bajkowe postacie i miejsca, których część powstała przed stu laty i zgromadzona po I wojnie światowej przez botanika Izydora Kriestena.

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości to późnobarokowy, górski kościółek pochodzący z końca XVIII w., a położony na grzbiecie góry Igliczna na Międzygórzem; charakterystyczny obiekt widoczny jest z wielu miejsc Ziemi Kłodzkiej.

Potężna górska warownia, wzniesiona w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry w Górach Sowich, będąca obok Twierdzy Kłodzkiej jedną z największych atrakcji pomilitarnych Dolnego Śląska.

Park miniatur, w którym podziwiać możemy ponad 40 misternie wykonanych miniatur obiektów Ziemi Kłodzkiej oraz unikalną roślinność z najlepszych szkółek ogrodniczych z Polski, Belgii i Holandii.

„Wieża” widokowa zbudowana w kształcie ażurowej rotundy o wys. 55 m, której zewnętrzne brzegi stanowi drewniana, biegnąca spiralnie kładka o dł. 710 m. Ścieżka w Obłokach połączona jest z innymi atrakcjami, np. 100-metrową zjeżdżalnią, „kroplą”, ścieżką dydaktyczną, kolejką linową „Sněžník” itp. Atrakcja oddalona jest od Lądka-Zdroju o 52km.

Park termalny z 10 basenami i innymi wodnymi atrakcjami, który łączy w sobie uzdrawiającą moc ciepłych wód i relaksujące krajobrazy otoczenia, łączy naturę, w sercu której umieszczony jest człowiek z jego, poddającym się spokojnemu oddechowi, umysłem; znakomite uzupełnienie oferty lądeckich wód termalnych. Kompleks znajduje się w odległości 55km od Lądka-Zdroju.

Czechy, Travna, Javornik, Jesennik, Praga...

Tereny Gminy Lądek-Zdrój zakreślone są m.in. granicą państwową z Czechami. Najbliższe przejście z południowymi sąsiadami Polski, leży 5 km od centrum Lądka-Zdroju, z którego do wsi Travna mamy 8 km a do miasteczka Javornik 12 km. Wizyty w tych miejscowościach wcale nieźle zapoznają nas ze specyfiką czeskiej kultury: jej językiem, kuchnią, architekturą i dostrzegalnym przy bliższej obserwacji „czeskim luzem”.

Rafting Bardo – górskie spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim oraz Bike Park Czarna Góra.
Jest to idealne połączenie sportu i rekreacji. Rafting to obowiązkowy punkt na mapie turystów szukających wrażeń, z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Więcej na: www.raftingbardo.pl oraz na stronie www.bikeparkczarnagora.pl.

© 2020 WILLA NAD POTOKIEM

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart